Jesu li digitalni obrazovni sadržaji pristupačni svima? Odgovor daju OmoLab i partneri

12. 05. 2021.

Pravo pristupa znanju i informacijama mora biti dostupno svima. No, je li tome tako? U okviru programa e-Škole ZICER-ov startup OmoLab s partnerima daje odgovor na ovo pitanje. Cilj im je izraditi protokole i testove, akumulirati ekspertize i iskustva te postaviti temelje za znanje pristupačno svima.

U okviru druge faze programa e-Škole: Razvoj sustava digitalno zrelih škola, po prvi put u Hrvatskoj, provedena je javna nabava za testiranje digitalne pristupačnosti obrazovnih sadržaja kako bi se osiguralo da znanje bude pristupačno osobama s teškoćama. Za realizaciju tog pionirskog poduhvata Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET odabrala je tim OmoLaba i partnera. Pristup znanju i informacijama je temeljno ljudsko pravo koje doprinosi individualnom i razvoju društva u cjelini. Štoviše, snaga i razvijenost nekog društva najbolje se demonstriraju odnosom prema deprivilegiranim skupinama.

Tijekom iduće dvije godine testirat će se CARNET-ove web stranice, aplikacije i usluge kao što su Edutorij: repozitorij digitalnih obrazovnih materijala, e-Škole digitalni obrazovni sadržaji, EduBlicevi: digitalni objekti za mikroučenje, te EMA: aplikacija za organizaciju i praćenje edukacije.

Kako bi kvalitetno odgovorili izazovu OmoLab je okupio stručnjake iz svih ključnih područja čiji je zadatak otkriti koje barijere treba ukloniti u ovim sadržajima i uslugama kako bi se poboljšalo korisničko iskustvo. 

U tim od 19 članova uključeni su stručnjaci iz Laboratorija za asistivne tehnologije i potpomognutu komunikaciju Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te osobe s teškoćama iz Saveza gluhih i nagluhih grada Zagreba, Udruge slijepih Zagreb te Udruge paraplegičara i tetraplegičara Osječko-baranjske županije. Na taj način članovi time će iz prve ruke imati priliku evaluirati i predložiti poboljšanja za rješenja razvijena u sklopu programa e-Škole. 

U zadnjih godina dana bez korištenja digitalnih platformi i sadržaja nismo mogli učiniti skoro pa ništa, kako u poslu tako i u obrazovanju. Do sada se prilikom njihova razvoja nije razmišljalo o tome kako će ih koristiti osobe s teškoćama što ih stavlja u nezavidan položaj. Cilj ovog projekta je kreirati dobre prakse digitalne pristupačnosti kako bi svi u društvu imali jednak pristup znanju i informacijama. – kaže Maja Peretić, voditeljica projekta.

Ostale novosti i projekti

Rezultati natječaja za inovatore Grada Zagreba 2022.

Grad Zagreb je još jednom podržao zagrebačke inovatore u obliku dodjele bespovratnih potpora ukupnog fonda 500.000 kuna. Ovaj program potpore inovatorima se provodi od 1998. godine, cilj mu je komercijalizacija inovacija, a njime se...

Upoznaj #zicer mentore: Danijela Simeunović

Dobar mentor ključan je za rast i neprocjenjiva vrijednost u poslovanju. Izvor je znanja i podrške. ZICER mentori vrhunski su stručnjaci koji naše startupove prate i pomažu im u svakom aspektu razvoja.   Glavna svrha mentora je pomoći poduzetnicima s...

Business Development and Innovation Croatia

Treći poziv za dodjelu bespovratnih sredstava iz programa Business Development and Innovation Croatia za područja inovacija zelene industrije i plavog rasta (Green Industry Innovation and Blue Browth) objavljen je 23. studenoga 2022. godine i bit će...