Utjecaj tehnologije umjetne inteligencije na poslovanje i njezin potencijal razvoja u Hrvatskoj

06. 09. 2018.

Tehnologije umjetne inteligencije tek je u začetku sa snažnim potencijalom za razvoj poslovanja u niz industrija.

Razvoj usluga baziranih na tehnologiji umjetne inteligencije (AI) ima velik poslovni potencijal pa čak 84 posto domaćih startup-ova smatra da će u naredne tri godine raditi projekte temeljene na AI tehnologiji, dok ih 53 posto navodi da su već sada uključeni u projekte koji kao sastavnicu imaju AI tehnologije, pokazalo je istraživanje kojeg smo zajednički proveli s partnerom Huawei Mobile Hrvatska.

Rezultati istraživanja koje je tijekom kolovoza provedeno među tvrtkama stanarima ZICER-a predstavljeno je u sklopu Huawei AI Summita održanog u Zagrebačkom inovacijskom centru. Huawei AI Summit okupio je predstavnike poslovne i akademske zajednice s ciljem poticanja rasprave o trendovima, razvoju i potencijalu tehnologija umjetne inteligencije u poslovanju u Hrvatskoj. 

Rezultati jasno pokazuju kako u razvoju i primjeni AI tehnologija postoji izniman potencijal za rast poslovanja u Hrvatskoj, što je prepoznato od strane start-up zajednice i u kontekstu njihovih budućih projektnih planova, kao i trenutne uključenosti u slične projekte, izjavio je Frane Šesnić, direktor ZICER-a. 

Uloga umjetne inteligencije u svakodnevici u budućnosti će se samo povećavati, a očekuje se da će utjecati na niz područja – zdravstvo, transport, marketing te poslovanje i životne navike općenito. Pametni algoritmi prilagođavat će se našim navikama, preferencijama i emocijama, vodit će nas najboljim prometnim rutama, a uz pomoć pametnih osobnih asistenata u pametnim domovima štedjet ćemo energiju. Umjetna inteligencija ima ogroman poslovni potencijalprvenstveno zbog mogućnosti transformiranja brojnih industrija i otvaranja prilika razvoju sasvim novih poslovnih modela.

O dosadašnjim ostvarenjima, ali i vizijama i izazovima tehnologije umjetne inteligencije govorio je profesor Fakulteta elektrotehnike i računarstva Jan Šnajder, dok je Filip Glavan, principal Boston Consulting Grupe usmjerio svoje izlaganje na primjenu AI tehnologija u poslovnom svijetu.

Umjetna inteligencija je tehnološki pothvat koji doista može promijeniti naše živote i učiniti naše društvo bogatijim, sretnijim i boljim. Bitno je da Hrvatska u tome drži korak, pa zato treba podržavati inovacije i startup zajednicu koja želi razvijati proizvode i usluge temeljen na AI. S druge strane, AI je i društveni pothvat: razvoj AI-ja mora biti popraćen promišljanjima o društvenim i etičkim aspektima ove tehnologije i prije svega promišljanjem o tome u kakvom svijetu želimo živjeti. AI treba biti sredstvo, a ne cilj, rekao je Jan Šnajder.

Ulaganja u AI tehnologije na startup sceni su se udvostručile u 2017. godini u odnosu na prethodnu, no nisu ulaganja najveći problem u korištenju AI tehnologija, već je najveći izazov kako integrirati tehnologije u primjenu, izjavio je Filip Glavan.

Nakon održanih izlaganja, uslijedio je okrugli stol u kojem se trojici predavača pridružio i Igor Švehla, direktor i suosnivač startupa TRAKBAR. I dok svega 11 posto ispitanih startupa ZICER-a smatra da je na razini međunarodne konkurencije po pitanju znanja i kompetencija za razvoj proizvoda i usluga utemeljenih na AI, većina od 60 posto ipak zaključuje da su im znanja još premala.

Kompanija Huawei jedan je od globalnih lidera po ulaganjima u AI tehnologije. Već sada najveći je napredak u implementaciji umjetne inteligencije Huawei ostvario u segmentu mobilnih uređaja, posebno mobilne fotografije, a sa svojih 16 istraživačkih razvojnih centara smještenih u SAD-u, Njemačkoj, Švedskoj, Rusiji, Indiji i Kini, nastavlja brojna istraživanja implementacija umjetne inteligencije u pametnim telefonima. Huawei procjenjuje da bi u narednih sedam godina umjetna inteligencija mogla povećati vrijednost globalne digitalne ekonomije za oko 10 bilijuna dolara. 

Ostale novosti i projekti

Rezultati natječaja za inovatore Grada Zagreba 2022.

Grad Zagreb je još jednom podržao zagrebačke inovatore u obliku dodjele bespovratnih potpora ukupnog fonda 500.000 kuna. Ovaj program potpore inovatorima se provodi od 1998. godine, cilj mu je komercijalizacija inovacija, a njime se...

Upoznaj #zicer mentore: Danijela Simeunović

Dobar mentor ključan je za rast i neprocjenjiva vrijednost u poslovanju. Izvor je znanja i podrške. ZICER mentori vrhunski su stručnjaci koji naše startupove prate i pomažu im u svakom aspektu razvoja.   Glavna svrha mentora je pomoći poduzetnicima s...

Business Development and Innovation Croatia

Treći poziv za dodjelu bespovratnih sredstava iz programa Business Development and Innovation Croatia za područja inovacija zelene industrije i plavog rasta (Green Industry Innovation and Blue Browth) objavljen je 23. studenoga 2022. godine i bit će...